День пам’яті Іцхака Рабина – відомого політичного діяча та колишнього прем’єр-міністра Ізраїлю

День пам’яті Іцхака Рабина – відомого політичного діяча та колишнього прем’єр-міністра Ізраїлю

 

День пам'яті Іцхака Рабина - відомого політичного діяча та колишнього прем'єр-міністра Ізраїлю12 листопада 2024 року в Ізраїлі відзначатимуть День пам’яті Іцхака Рабина, відомого політичного діяча та колишнього прем’єр-міністра країни. Рабин залишив значний слід в історії Ізраїлю, виступаючи за мир та намагаючись налагодити діалог з палестинською стороною. Його вбивство 1995 року стало трагедією для Ізраїлю та всього міжнародного співтовариства, яке підтримувало його прагнення до досягнення стабільності в регіоні.

Цей день присвячений не тільки його особистості, а й пам’яті про мирні ініціативи, за які він боровся.

Іцхака Рабина вбили через його зусилля щодо мирного врегулювання конфлікту між Ізраїлем та Палестиною, зокрема його підтримку мирного процесу та угод із палестинським лідером Ясиром Арафатом. У 1993 році Рабин підписав так звані Угоди в Осло, які передбачали створення Палестинської автономії та спільне управління деякими територіями. Цей крок викликав обурення серед частини ізраїльського суспільства, зокрема ультраправих націоналістів, які вважали, що подібні угоди загрожують безпеці Ізраїлю та зраджують єврейській ідеї державності на спірних територіях.

Вбивство

Нетаніягу виступив на державній церемонії пам'яті Леї та Іцхака Рабіна

4 листопада 1995 року, після виступу на масовому мітингу за мир у Тель-Авіві, Рабина застрелив Ігал Амір, радикальний ізраїльтянин ультраправих поглядів, який був переконаний, що дії прем’єра суперечать інтересам Ізраїлю. Амір виправдовував свої дії, посилаючись на релігійні принципи та власне розуміння захисту Ізраїлю, стверджуючи, що вбивство Рабина є «необхідною жертвою». Цей трагічний випадок викликав шок і скорботу як в Ізраїлі, так і в усьому світі, ставши символом викликів на шляху до миру в регіоні.

Українське походження

Дід Іцхака — Менахім Рабічов жив у селі Сидоровичі, нині Іванківського району Київської області. У Сидоровичах у 1886 народився батько Іцхака — Нехемія Рабічов, який емігрував з України 1904 року до США і змінив прізвище.

Іцхак мріяв про вищу аграрну освіту й працю на землі, а йому довелося прожити життя у військовій формі й померти лише за одну спробу знайти нарешті мирне вирішення архіскладних міжнаціональних проблем. Нагородою за останнє стало визнання міжнародної громадськості й Нобелівська премія миру (1994).

Іцхак Рабин став генералом у 33 роки. З 1964 — начальник Генерального штабу збройних сил Ізраїлю.

Вшанування 

Церемонії вшанування проводяться по всій країні та включають виступи політиків, представників громадських організацій, родичів та друзів Рабина. В школах та університетах Ізраїлю у цей день організовуються уроки, присвячені історії миротворчих зусиль, під час яких молоді люди дізнаються про те, як важливо відстоювати демократію, толерантність та право на мирне співіснування. День пам’яті Іцхака Рабина є нагадуванням про цінності, які повинні стати основою будь-якого суспільства, особливо в часи, коли зростає напруга в регіоні та є потреба в підтримці ідей взаєморозуміння та миру.