Ізраїль планував операцію з підриву пейджерів «Хезболли» ще з 2022 року

Ізраїль планував операцію з підриву пейджерів «Хезболли» ще з 2022 року

 

Це почалося ще у 2022 році, коли в Ізраїля виникла ідея, яка могла суттєво похитнути позиції «Хезболли» — одного з найбільш потужних угруповань у Лівані. Багаторічні зусилля ізраїльської розвідки проникнути в організацію через електронне стеження і хакерські атаки нарешті почали давати свої плоди. Моссад, ізраїльська служба розвідки, не лише збирав інформацію, але й спланував надзвичайно хитру і небезпечну операцію — підрив пейджерів, які використовувала «Хезболла». Протягом 9 років Моссад використовував інформаторів і електронні технології, щоб контролювати комунікації угруповання. «Хезболла» підозрювала про вразливість своїх мереж, але ізраїльтяни вирішили скористатися цим на свою користь. Вони підготували спеціальні рації, а згодом — пейджери, які, начебто, були безпечними для бойовиків. Моссад зумів переконати угруповання придбати ці пристрої, які містили в собі секретну зброю — мініатюрну вибухівку. План був геніальним у своїй простоті. Пейджери, оснащені потужними вибуховими пристроями, виглядали так, ніби походили від надійних виробників, таких як тайванська компанія Apollo. Навіть рентгенівське сканування не могло виявити вибухівку, заховану в акумуляторних батареях. Ключовою частиною операції було те, що вибух активувався лише через двоетапну процедуру: коли користувач натискав дві кнопки для перегляду зашифрованого повідомлення. У вересні 2024 року настав час втілити цей план у життя. Сотні кишенькових пейджерів вибухнули майже одночасно по всьому Лівану та в Сирії, завдавши величезних втрат угрупованню. Спершу у «Хезболлі» припустили, що вибухи спричинили дефектні літієві батареї. Але це були не випадкові збої техніки — це був точний і ретельно спланований удар. За кілька днів 18 вересня, вибухи продовжилися, забравши життя 37 людей і поранивши тисячі. Моссад отримав значну перемогу, але водночас це викликало серйозне напруження в регіоні. Іран та інші союзники «Хезболли» не могли залишити такі дії без відповіді. Хоча офіційний Ізраїль намагався дистанціюватися від причетності до операції, через кілька днів 20 вересня було завдано ще одного удару — цього разу по центральній штаб-квартирі «Хезболли», що призвело до загибелі її лідера Хасана Насралли. Це був кульмінаційний момент багаторічного протистояння. Ця операція стала однією з найбільш знакових у війні тіней між Ізраїлем і його супротивниками в регіоні, демонструючи потужність сучасних технологій і розвідки.Це почалося ще у 2022 році, коли в Ізраїля виникла ідея, яка могла суттєво похитнути позиції «Хезболли» — одного з найбільш потужних угруповань у Лівані. Багаторічні зусилля ізраїльської розвідки проникнути в організацію через електронне стеження і хакерські атаки нарешті почали давати свої плоди. Моссад, ізраїльська служба розвідки, не лише збирав інформацію, але й спланував надзвичайно хитру і небезпечну операцію — підрив пейджерів, які використовувала «Хезболла».

Протягом 9 років Моссад використовував інформаторів і електронні технології, щоб контролювати комунікації угруповання. «Хезболла» підозрювала про вразливість своїх мереж, але ізраїльтяни вирішили скористатися цим на свою користь. Вони підготували спеціальні рації, а згодом — пейджери, які, начебто, були безпечними для бойовиків. Моссад зумів переконати угруповання придбати ці пристрої, які містили в собі секретну зброю — мініатюрну вибухівку.

тайванська компанія ApolloПлан був геніальним у своїй простоті. Пейджери, оснащені потужними вибуховими пристроями, виглядали так, ніби походили від надійних виробників, таких як тайванська компанія Apollo. Навіть рентгенівське сканування не могло виявити вибухівку, заховану в акумуляторних батареях. Ключовою частиною операції було те, що вибух активувався лише через двоетапну процедуру: коли користувач натискав дві кнопки для перегляду зашифрованого повідомлення.

У вересні 2024 року настав час втілити цей план у життя. Сотні кишенькових пейджерів вибухнули майже одночасно по всьому Лівану та в Сирії, завдавши величезних втрат угрупованню. Спершу у «Хезболлі» припустили, що вибухи спричинили дефектні літієві батареї. Але це були не випадкові збої техніки — це був точний і ретельно спланований удар.

За кілька днів 18 вересня, вибухи продовжилися, забравши життя 37 людей і поранивши тисячі. Моссад отримав значну перемогу, але водночас це викликало серйозне напруження в регіоні. Іран та інші союзники «Хезболли» не могли залишити такі дії без відповіді.

Хоча офіційний Ізраїль намагався дистанціюватися від причетності до операції, через кілька днів 20 вересня було завдано ще одного удару — цього разу по центральній штаб-квартирі «Хезболли», що призвело до загибелі її лідера Хасана Насралли. Це був кульмінаційний момент багаторічного протистояння.

Ця операція стала однією з найбільш знакових у війні тіней між Ізраїлем і його супротивниками в регіоні, демонструючи потужність сучасних технологій і розвідки.