Список міжнародних спонсорів війни в Україні: чому він не став ефективним

Список міжнародних спонсорів війни в Україні: чому він не став ефективним

 

Список міжнародних спонсорів війни в Україні: чому він не став ефективнимІніціатива НАЗК про створення списку “міжнародних спонсорів війни” була розроблена як частина проєкту “Війна і санкції” для інформування про запроваджені санкції та розширення санкційних списків. Проте, цей список виявився скоріше піар-інструментом, аніж ефективним механізмом запровадження санкцій.

Згідно з даними, представленими LIGA.net, справжнє впровадження санкцій може бути реалізоване лише через спеціальне рішення РНБО та Указ Президента України. Список НАЗК, в якому згадувались компанії, які втримувались на російському ринку, не мав юридичної сили обмеження діяльності цих компаній в Україні.

Ця ситуація створила певні ускладнення, адже багато компаній, які прагнули зберегти свій ринок у росії через значні прибутки, не зіткнулися з реальними наслідками. З іншого боку, уряди країн-партнерів України могли б не зрозуміти кроки щодо офіційного обмеження діяльності цих компаній. Поступово список перетворився на інструмент для підприємців, щоб помістити своїх конкурентів.

Олександр Новіков, колишній голова НАЗК, сприймав список як своє ключове досягнення. Після закінчення його повноважень, новий очільник НАЗК Віктор Павлущик спочатку поставив проект на паузу, а згодом взагалі його закрив. НАЗК тепер передасть дані зі списку “міжнародних спонсорів війни” до міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики, а сторінка “Міжнародних спонсорів війни” буде переадресована на “Державний реєстр санкцій”.